השבוע הלאומי לגלישה בטוחה

השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת יצוין השנה בין 9 ל-14 בפברואר ויעמוד בסימן "סוף שיתוף במחשבה תחילה"

רקע

שבוע הלאומי לגלישה בטוחה מצוין מדי שנה מתוך הבנה שחינוך לגלישה נבונה ואחראית ברשת האינטרנט הינו אתגר חשוב במציאות של החיים במאה ה-21. רשת האינטרנט משפיעה על חיינו בכל התחומים ומזמנת אפשרויות רבות של נגישות למידע, שיתופיות, יצירה ותקשורת גלובלית.

זהו שבוע של תהליך חינוכי המוקדש להבנת השפעת הרשת על חיינו,  תוך העלאת המודעות ליתרונות וחסרונות הנלווים לשימוש בכלים הטכנולוגיים במרחבי הרשת. ילדים ובני הנוער כיום מבלים זמן רב מול המסכים השונים, וחשוב לסייע להם להתנהל באופן נבון ואחראי ולהיות ערים להשפעות של סביבת הרשת.

מידע ופעילויות של מינהל חברה ונוער

בין פרטי לציבורי - גיליון "על סדר היום"  מס' 167
שיימינג - המילים שלך זה מה שאתה - גיליון "על סדר היום" מס' 135 
חיים בתוך מסך - גיליון "על סדר היום" מס' 123 ז'
רשתות חברתיות - גיליון "על סדר היום" מס' 107
"לכודים ברשת"  - גיליון "על סדר היום" מס' 18

 

 

מידע ופעילויות נוספות

היד הקלה על המקלדת - משרד החינוך ומרכז יצחק רבין
גלישה בטוחה ברשת - משרד החינוך, הענן החינוכי
השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת, הענן החינוכי
חוזר מנכ"ל תשע"ב/4(א) בנושא אתיקה ומוגנות ברשת האינטרנט

 

תכנית "מובילים ברשת"

 תכנית מנהיגות צעירה ייעודית להתנהלות מיטבית ברשת

 התכנית "מובילים ברשת" הינה תכנית שמטרתה להקנות ידע וכלים להתנהלות מיטבית ברשת.
התכנית מוצעת להפעלה בבתי הספר וברשויות המקומיות.
בחוברת מפורטים יעדי התכנית, מסגרות הפעולה, מהלך ההפעלה והסילבוס.
השתתפות בני הנוער בתכנית מוכרת לשעות "התפתחות אישית ומעורבות חברתית".
"מובילים ברשת" היא פרי יוזמה משותפת של שלושה מינהלים במשרד החינוך: מינהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע – אגף טכנולוגיות מידע; ממינהל הפדגוגי – אגף שפ"י; ומינהל חברה ונוער – אגף תכנים, תכניות, הכשרה והשתלמויות.​

יושבים עם חברים בפארק – מצלמים; לומדים למבחן – מצלמים; הנבחרת של האחות זכתה בטורניר כדורגל – מצלמים; הנבחרת של האח הפסידה בטורניר שחייה – מצלמים; קמים בבוקר – מצלמים; הולכים לישון – מצלמים;

וכשלא מצלמים – מסתכלים בתמונות שאחרים צילמו, מקבלים תמונות מאחרים ו... משתפים הלאה תמונות ששיתפו איתנו: הגיף המצחיק ששיתף החבר; הסרטון הקורע שהעבירה מכרה של החברה מהצבא; הפוסט העצוב שהעלתה בת דודה של הידיד של בן הזוג מהטיול למזרח; התמונה המכעיסה שהעלה זר מוחלט.

אנחנו חיים, נושמים וחולמים בוויזואלית. הטלפון החכם מצויד במצלמה שמשתכללת תדיר, אפשרות ההעברה בוואטסאפ זמינה בלחיצת כפתור והאינסטגרם לא יודע שובע. המקום המרכזי שהתמונות והסרטונים תופסים בחיינו והדינמיות שלהם לפעמים משכיחים מאיתנו שתמונה עדיין שווה אלף מילים והשפעתה יכולה להיות קשה מנשוא. 

שיתוף של תמונות וסרטונים הוא ביטוי לצורך טבעי בשייכות ובנראות ואלה מעודדים את הרצון לצבור לייקים ועוקבים. התנהלות זו עלולה להוביל למצבי סיכון ופגיעה. לכן נקל לראות שהנושא השנה נוגע במרחבי החיים השונים - מניעת פגיעות ובכללן פגיעות מיניות, שמירה על הפרטיות ועל "התדמית הדיגיטלית", וגם ההיבט הפלילי ("חוק הסרטונים"), שאינו מוכר דיו בקרב ילדים והורים. השנה שמים סוף לפגיעות מתמונות וסרטונים

 • סוף להפצת תמונות וסרטונים חושפניים ומביכים 
 • סוף להתנהגות פוגענית ברשת 
 • סוף לשיתוף הפעולה עם הודעות שרשרת
 • סוף לחדירה לפרטיות 
 • סוף לפגיעה בתדמית הדיגיטלית
 • סוף לצילום ללא רשות
 • סוף לאי ידיעת החוק
 • סוף לאדישות של ה"עומדים מהצד" 
 • סוף להתמודדות לבד - בזמן מצוקה פונים לעזרה

מטרות השבוע הלאומי

מתוך הכרה במקום המרכזי שתופס האינטרנט בחיינו, קבע האיחוד האירופאי את יום האינטרנט הבטוח (Safer Internet Day) בכל שנה בתחילת פברואר. יום זה מוקדש ליצירת מרחב אינטרנטי בטוח עבור כל המשתמשים, ובראשם הילדים. 

בישראל מוקדש שבוע שלם לנושא הגלישה הבטוחה זו השנה ה-14 ברציפות. ישראל חוברת בשבוע זה ליותר מ-130 מדינות שיציינו ב-11 בפברואר את יום האינטרנט הבטוח הבין-לאומי. 

יום האינטרנט הבטוח הבין-לאומי והשבוע הלאומי לגלישה בטוחה מוקדשים מדי שנה להעלאת המודעות בקרב ילדים ונוער, הורים ואנשי מקצוע בארץ ובעולם לשימוש נבון ואחראי ברשת האינטרנט ולהתנהלות ערכית, אחראית ומוגנת ברשת. בשבוע זה עוסקים גורמי המקצוע בתחום בקידום התנהלות בטוחה וערכית ברשת ובהעלאת המודעות למצבי הסיכון הטמונים ברשת, למניעת פגיעה ולהתמודדות עימה, לחשיבות של הגנת הפרטיות של האחר ולשמירה על צנעת הפרט.

שותפים

המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת שם לו למטרה לקדם את נושא הגלישה הבטוחה והסובלנות ברשת בקרב ילדים ובני נוער. המטה הלאומי מוביל את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת בשיתוף המשרד לביטחון הפנים (באמצעות הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול – ביטחון קהילתי), משטרת ישראל, משרד החינוך, משרד הבריאות, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ומשרד המשפטים וחוברים אלינו שותפים נוספים מהמגזר הציבורי, המגזר השלישי, המגזר הפרטי ומהמגזר האקדמי.  

פעילויות

במהלך השבוע יתקיימו ברחבי הארץ פעילויות רבות ומגוונות שיתמקדו בצילום, שיתוף והפצה של תמונות וסרטונים – פעולות שנותנות מצד אחד מענה לצורך הטבעי של ילדים ונוער בשייכות ובנראות ומצד שני בהעלאת המודעות למצבי הסיכון שעלולים להיווצר כשפעולות אלה נעשות ללא מחשבה תחילה. 

ילדים ובני נוער יוזמנו לבחון את פרקטיקות הצילום והשיתוף שלהם, את הבעייתיות שבהפצה ללא שיקול דעת, את מקומם של התמונות והסרטונים בהבניית התדמית הדיגיטלית ואת המגבלות החוקיות על צילום, שיתוף והפצה של תכנים. בד בבד הם ילמדו על ההיבטים החיוביים שבצילום ככלי להבעה עצמית ובשיתוף כמעשה חברי ומקרב. 

נוסף על הפעילויות לילדים ולבני הנוער במסגרות החינוכיות השונות יוצעו גם פעילויות רבות להורים ופעילויות בקהילה שמטרתן לקדם מעורבות הורים בחיי הרשת של ילדיהם ולעודד שיח פתוח בינם לבין הילדים.  

במהלך השבוע הלאומי יערכו המטה הלאומי והמשרדים השותפים מגוון פעילויות ייעודיות בדגש על נושא הצילום וההפצה של תמונות וסרטונים:

המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת – 105

 • "הכה את המטה": פינה חדשה בערוץ ההסברה של המטה הלאומי בפייסבוק. מומחה מהמטה הלאומי, מומחה "מהשטח" ונער או נערה יענו לשאלות הגולשים בנושאים החמים והבוערים בתחום הביטחון של ילדים ובני נוער ברשת. הפינה תעלה פעמיים במהלך השבוע הלאומי ולאחר מכן פעם בחודש. 
 • פעילות משותפת עם מובילי דעת קהל: עבודה משותפת עם צעירים מובילי דעה בקרב בני נוער שמטרתה לקדם את מסרי השבוע הלאומי בקרב בני הנוער. 
 • מפגשים מקוונים אינטראקטיביים בבתי הספר: המטה הלאומי מצטרף למיזם "אקדמיה ברשת" ויעביר במהלך השבוע ארבעה משדרים אינטראקטיביים בשידור חי – שניים לילדי יסודי (אחד בעברית ואחד בערבית) בנושא שמירת הפרטיות ושניים לבני נוער (אחד בעברית ואחד בערבית) בנושא צילום והפצה של תכנים מיניים. בכל משדר יופיעו נציג משרד החינוך במוקד 105 ושוטר, שיעבירו הרצאה קצרה ויענו בשידור חי לשאלות התלמידים. מומחי המטה הלאומי יהיו זמינים גם בשעות שלאחר מכן לענות לשאלות הקהל על גבי דף הפייסבוק של המטה הלאומי. 
 • פאנלים מקוונים במוסדות להשכלה גבוהה: פאנלים באוניברסיטאות ובמכללות שונות בארץ שישתתפו בהם נציגי אקדמיה ונציגי המטה הלאומי. הפאנלים ישודרו בשידור חי בערוצי הרדיו של המוסדות המארחים.
 • הרצאות של עובדי המטה הלאומי: במהלך השבוע הלאומי לגלישה בטוחה יעבירו עובדי המטה הלאומי הרצאות לילדים ובני נוער מאושפזים, לחניכי פנימיות, להורים במקומות עבודה, במסגרות אקדמיות, באירועים לציון השבוע הלאומי ברשויות המקומיות, ועוד. 

המשרד לביטחון הפנים: הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול – ביטחון קהילתי

במסגרת שבוע הגלישה הבטוחה תוביל הרשות מגוון פעילויות ברשויות המקומיות ברחבי הארץ הכוללות הרצאות, סדנאות ואירועים שונים בדגש על פעילות בקהילה, במסגרות החינוך הבלתי פורמלי ובקרב ההורים בשעות אחר הצהריים והערב. 

הפעילויות יבוצעו בתיאום ובשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים ביישוב ויכללו ימי עיון, הרצאות מומחים ושוטרים, סדנאות מניעה, פאנלים מקצועיים וכנסים יישוביים, הכשרות והדרכות לאנשי מקצוע ו"שומרי סף" נוספים בקהילה, השתתפות מדריכי המוגנות בפעילויות "הפסקה פעילה" במסגרות החינוך הפורמלי (בהובלת צוותי החינוך), יזום פעילויות בתנועות הנוער, הרצאות להורים, (פעולות הורים יזומות בוועדי הורים יישוביים ומתנדבי סיירות הורים , פרסומים ופעולות הסברה באתרי הרשויות המקומיות ובערוצי המדיה החברתיים, יזום פעילויות באמצעות קבוצות מנהיגות נוער ועוד. 

משטרת ישראל

מאות שוטרים ממדור נוער – חטיבת החקירות, מהשיטור הקהילתי, מיחידת הסייבר ומיחידה 105 בלהב 433 יעבירו הרצאות בבתי הספר ובקהילה. את הפעילות מתכלל מדור נוער במשטרת ישראל והיא מבוססת על מצגת הסברה בנושא גלישה בטוחה שפיתח מדור נוער בסיוע תחום משרד החינוך במטה הלאומי לשימושם של השוטרים. 

משרד החינוך

בשבוע הלאומי יעודד משרד החינוך את התלמידים להפעיל חשיבה ביקורתית על אודות הצורך שלהם לצלם את עצמם ואת חבריהם ולבחון את הצורך בשיתוף ובהפצת תכנים בדגש על תמונות וסרטונים. הצוותים החינוכיים יקנו כלים ויעודדו את התלמידים להתנהל מתוך שיקול דעת, באופן מכבד ורגיש כלפי עצמם וכלפי אחרים.

משרד החינוך נערך במגוון רחב של תכנים ופעילויות לתלמידים, לצוותי החינוך ולהורים. כלל התכנים יפורסמו בעלון מקוון לצוותי החינוך.

פעילויות לתלמידים:

 • שיעורי כישורי חיים לתלמידים, מותאמים לשכבות הגיל השונות ולחברות השונות
 • 'אקדמיה ברשת' – הרצאות מקוונות לתלמידים שיעבירו נציגי משרד החינוך, נציגי עמותות וחברות שונות
 • הפעלת קבוצות של מנהיגי נוער ומנהיגות נוער לגלישה בטוחה ברשת
 • הרצאות בבתי הספר שיעבירו שוטרים 
 • הפצת עלוני מידע לתלמידים

צוותי חינוך:

 • הכשרות לצוותי החינוך בבתי הספר וכנסים במחוזות.

הורים:

 • מעגלי שיח לתלמידים, להורים ולצוותי חינוך
 • הפצת עלוני מידע להורים
 • ניתן להירשם לפעילויות ולהתעדכן בחומרי הלימוד בענן החינוכי ובאתר שפ"ינט.

משרד הבריאות

משרד הבריאות יתמקד במהלך השבוע בפעילויות לילדים מאושפזים בבתי החולים, הנמצאים תקופות ממושכות בניתוק גיאוגרפי מקרוביהם וחבריהם. הפעילויות יכללו מעגלי שיח משותפים לילדים והוריהם במחלקות האשפוז ובמסגרת בית הספר של ביה"ח וגם ביקורים אישיים לילדים המרותקים למיטת ביה"ח. בהמשך החודש יינתנו הרצאות לצוותי המחלקות. כמו כן יופצו חומרי הסברה באתר המשרד. 

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

משרד הרווחה יעביר במהלך השבוע הרצאות בפנימיות הטיפוליות שבאחריותו ויפיץ חומרי הסברה במחלקות הרווחה, במסגרות בקהילה ובאתר המשרד.

המגזר העסקי, חברות טכנולוגיה, עמותות

נציגים של ארגונים רבים מהמגזרים העסקי והשלישי יעבירו הרצאות פרונטליות והרצאות מקוונות בבתי הספר ובקהילה.

 

לוגו השבוע הלאומי בעברית - פורמט תמונה (PNG) ( 120.08 Kb )

 

לוגו השבוע הלאומי בעברית - פורמט פתוח (PDF) ( 450.97 Kb )

 

לוגו השבוע הלאומי בערבית - פורמט תמונה (PNG) ( 135.98 Kb )

 

לוגו השבוע הלאומי בערבית (פורמט פתוח (PDF) ( 445.87 Kb )

 

לוגו השבוע הלאומי באנגלית - פורמט תמונה (PNG) ( 119.06 Kb )

 

לוגו השבוע הלאומי באנגלית - פורמט פתוח (PDF) ( 392.06 Kb )

Comments